S Z K O Ł Y
KATOLICKIE
W P Ł O C K U
Początki Katolickiego Liceum w Płocku sięgają czasów sprzed przeszło 100 laty.
W roku 2016 uroczyście świętowaliśmy 100-lecie powstania szkoły.
Przyczynkiem do utworzenia Katolickiej Szkoły Podstawowej była ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. dająca możliwość przekształcenia wygaszanych gimnazjów w ośmioletnie szkoły podstawowe.
Decyzją ks. bpa Piotra Libery obok przeniesionego do Płocka Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego powstała
Katolicka Szkoła Podstawowa rozpoczynając w roku szkolnym 2017/18 pierwszy rok swojej działalności.
Katolicka Szkoła Podstawowa w Płocku
jest spadkobierczynią dorobku Niepublicznego Gimnazjum Katolickiego w Sikorzu, które zostało powołane do istnienia przez bpa Zygmunta Kamińskiego jako Męskie Niepubliczne Gimnazjum Katolickie im. bł. abp. A. J. Nowowiejskiego i bł. bp. L. Wetmańskiego.
Dokładnie 25 czerwca 1999 roku szkoła została wpisana do rejestru szkół niepublicznych.
W pierwszym roku działalności uczyło się w niej 11 chłopców. W kolejnych latach uczniów systematycznie przybywało. Ich liczba sięgała nawet 250 osób.
Od 1 września 2003 r. NGK stało się szkołą koedukacyjną. Szkoła zasłynęła z organizowanych poza lekcjami różnego rodzaju zajęć w formie kół zainteresowań, przygotowań do konkursów, ale też zajęć kształtujących postawę religijną: dni skupienia, przygotowanie do sakramentu bierzmowania, wycieczki.
Przyczynkiem do utworzenia Katolickiej Szkoły Podstawowej była ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. dająca możliwość przekształcenia wygaszanych gimnazjów w ośmioletnie szkoły podstawowe.
Decyzją ks. bpa Piotra Libery obok przeniesionego do Płocka Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego powstała Katolicka Szkoła Podstawowa rozpoczynając w roku szkolnym 2017/18 pierwszy rok swojej działalności.
Początki naszego liceum sięgają czasów sprzed przeszło 100 laty.
W roku 2016 uroczyście świętowaliśmy 100-lecie powstania szkoły. W obchodach wzięło udział wielu absolwentów liceum, w tym tak zacni goście jak ks. bp Roman Marcinkowski z Płocka i ks. bp Rafał Markowski z Warszawy. Nie myśl jednak, że tylko duchowni są naszymi absolwentami. W tym gronie są również osoby świeckie, profesorowie wyższych uczelni, politycy, policjanci, nauczyciele, rolnicy, studenci…
Ale po kolei.
W 1913 r. Biskup Płocki, abp Antoni Julian Nowowiejski, utworzył z trzech pierwszych kursów seminaryjnych liceum odpowiadające wyższym klasom gimnazjum publicznego. Uczniowie tej instytucji mieli rozpocząć przygotowanie do wstąpienia w mury seminarium duchownego.
To dlatego duży nacisk położono wówczas na naukę języka łacińskiego, nauk przyrodniczych i filozofii.
Trzy lata później, 27 września 1916 r., został poświęcony i oddany do użytku nowo wybudowany gmach (dziś przy ul. Nowowiejskiego 2) zaprojektowany przez architekta Oskara Sosnowskiego. Abp A. J. Nowowiejski powołał w nim do istnienia nową placówkę dydaktyczno–wychowawczą, która przyjęła nazwę Liceum św. Stanisława Kostki przy Seminarium Diecezjalnym w Płocku, zwanym powszechnie Liceum Diecezjalnym Płockim. Stąd też rok 1916 przyjmuje się jako oficjalną datę rozpoczęcia działalności szkoły.
Od początku istnienia szkoła cieszyła się wysokim poziomem nauczania i dużą dyscypliną.
W Monografii Płocka założyciel szkoły napisał: ,,[…] w gimnazjum tem znajomość łaciny i greki jest wysoka, jak tego dowód uczniowie dali, odgrywając znakomicie po grecku w r. 1928 Antygonę, a w r. 1929 Edypa Sofoklesa (Płock. Monografia historyczna, wyd. II, 1930, s. 467).
Szkoła przechodziła różne koleje losu i wiele razy zmieniała swoją nazwę, a nawet charakter. Miało to związek z doniosłymi wydarzeniami… Czas rozwoju przed II wojną światową. Czas okupacji i męczeńskiej śmierci absolwentów i uczniów podczas II wojny światowej. Czas powojennej odbudowy i pozbawienia praw publicznych w PRL – nasi maturzyści musieli w tym czasie zdawać maturę eksternistycznie w innych szkołach. Owe matury poprzedzane były egzaminami z przedmiotów nauczanych w szkole – ich zdanie dawało dopiero przepustkę do matury.
Dyrektorem w trudnych czasach powojennych był znakomity wychowawca i nauczyciel ks. dr Wojciech Bolesław Strzeszewski, a w funkcjonowaniu szkoły wspierał go między innymi p. profesor Henryk Pniewski – wybitny płoczczanin, znany i ceniony matematyk.
Prawa państwowe przyznano szkole tymczasowo dopiero w 1981r. W 1993r. szkołę wpisano do rejestru niepublicznych szkół i placówek opiekuńczo – wychowawczych, prowadzonego przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Płocku pod numerem 67. Zgodnie z reformą samorządów i w związku z przeniesieniem prowadzenia ewidencji szkół niepublicznych do jednostek samorządu terytorialnego, liceum zostało szkołą niepubliczną prowadzoną przez Urząd Miasta Płocka.
Do 1998r. siedzibą szkoły był gmach przy ul. Nowowiejskiego 2.
We wrześniu 1998r., na mocy decyzji Biskupa Płockiego, Zygmunta Kamińskiego, liceum zostało przeniesione do Sikorza. I tak rozpoczął się nowy okres funkcjonowania szkoły.
W 1999 r., na skutek reformy edukacji, przy liceum pojawiło się Niepubliczne Gimnazjum Katolickie, a samo liceum stało się szkołą ponadgimnazjalną. Naturalną konsekwencją tego faktu stała się z czasem zmiana nazwy szkoły i jej charakteru. I tak liceum, które od 1999 r. nosiło nazwę Niższe Seminarium Duchowne Liceum Ogólnokształcące, w roku 2009 przyjęło nazwę Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki, a do szkoły mogły zacząć uczęszczać również dziewczęta. Nasze liceum stało się zatem szkołą koedukacyjną.
Przyczynkiem do tworzenia najnowszej historii szkoły stała się kolejna reforma oświaty, na mocy której wygaszane będą gimnazja, a powstaną między innymi ośmioletnia szkoła podstawowa i czteroletnie liceum. Decyzją ks. bp. Piotra Libery siedzibą Szkół Katolickich będzie na powrót gmach przy ul. Nowowiejskiego 2.
1 września 2017 r. rozpoczęliśmy zapisywać nowy rozdział w historii liceum i pierwszą stronę historii szkoły podstawowej. Liceum zyskało nową nazwę – Katolickie Liceum Ogólnokształcące STANISLAUM im. św. Stanisława Kostki.